Aktualności

Nowa Mazda CX-5 zdobywa 5 gwiazdek w teście zderzeniowym Euro NCAP

data publikacji: 09-07-2017

Nowy SUV Mazdy, model CX 5, jednym z najbezpieczniejszych rodzinnych samochodów według Euro NCAP

Nowa Mazda CX 5, która została niedawno wprowadzona do sprzedaży w Polsce, uzyskała najwyższą notę pięciu gwiazdek w teście bezpieczeństwa przeprowadzonym przez niezależną organizację Euro NCAP. 

O doskonałym rezultacie przesądziły zarówno rygorystyczne testy zderzeniowe, jak i ocena zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę, które należą do standardowego wyposażenia nowego modelu. 

„Bezpieczeństwo ludzi, którzy jeżdżą naszym samochodami oraz osób w ich otoczeniu jest dla nas bardzo ważne. Znajduje to odzwierciedlenie w znakomitej ocenie, aż pięciu gwiazdek przyznanej przez Euro NCAP. Zdobycie tak wysokiej noty było możliwe dzięki poszerzonej gamie zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wpisujących się w naszą filozofię proaktywnego bezpieczeństwa”, powiedział Jeff Guyton, prezes i dyrektor generalny Mazda Motor Europe.

Pięciogwiazdkowy wynik to dowód wytężonej pracy projektantów i konstruktorów Mazdy CX-5. Najwyższa nota Euro NCAP potwierdza, że kierowcy kompaktowych SUV ów mogą zarówno korzystać z ponadprzeciętnej ochrony, dzięki filozofii proaktywnego bezpieczeństwa Mazdy, jak i cieszyć się inspirującą stylistyką KODO — Dusza Ruchu.

Do uzyskania doskonałego rezultatu przyczynił się też system Advanced Smart City Brake Support, który wchodzi w skład wyposażenia nowej Mazdy CX 5. To rozwiązanie jest rodzajem autonomicznego systemu hamowania awaryjnego. System aktywnie pomaga kierowcy w uniknięciu kolizji lub przynajmniej zmniejsza prędkość, przy której dochodzi do zderzenia, a tym samym ogranicza skalę urazów. Technologia wykorzystuje kamerę, skierowaną na drogę przed pojazdem i działa przy prędkości od 4 do 80 km/h. Jej zadaniem jest automatyczne zatrzymanie samochodu lub zmniejszenie prędkości w przypadku zagrożenia kolizją z innym pojazdem lub pieszym, który został zarejestrowany przez kamerę.

Nowa Mazda CX-5 to SUV zaprojektowany w duchu koncepcji Jinba-Ittai, która przekłada się na jedność kierowcy z samochodem. Do wywołania pełnej satysfakcji z jazdy przyczynia się sztywniejsza konstrukcja nadwozia, udoskonalony układ kierowniczy, zawieszenie i hamulce oraz innowacyjny komputerowo sterowany system G-Vectoring Control, który poprawia stabilność nadwozia i właściwości jezdne.

Od debiutu w 2011 r. do dziś Mazda sprzedała ponad 1,5 miliona egzemplarzy CX 5. Na model ten przypada obecnie około 25% globalnej sprzedaży Mazdy. 

powrót